Tragiczna statystyka na przejazdach kolejowych

W ubiegłym roku w Polsce na przejazdach kolejowych doszło do 201 zdarzeń, w których zginęło 49, a ciężko rannych zostało 17 osób. Od początku 2022 roku takich zdarzeń odnotowano już 27, a życie straciło w nich 9 osób.

– Statystyka mówi jasno – przejazdy kolejowe są miejscami niebezpiecznymi – ostrzega st. sierż. Wojciech Zeszot z Komendy Powiatowej Policji w Pile. – Mimo to, iż reguły przejazdu przez torowiska są wszystkim bardzo dobrze znane, niektórzy kierowcy w dalszym ciągu ryzykują życiem. Dla kilku sekund, ponieważ tyle zajmuje zatrzymanie się, rozejrzenie w obie strony i ponowne ruszenie pojazdem. Szanse na przeżycie wypadku z udziałem pociągu są bardzo niskie.

Właśnie dlatego policjanci pilskiej drogówki, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei prowadzą cykliczne działania, które skupione są na egzekwowaniu właściwego zachowania kierowców. Mundurowi skupiają się przede wszystkim na kontrolach pojazdów, rozmawiają z kierowcami i przypominają o zasadach obowiązujących na przejazdach kolejowych.

Niestety, zdarzają się również przypadki, kiedy nawet widok oznakowanego radiowozu w pobliżu torowiska nie mobilizuje kierowców do zachowania szczególnej ostrożności, a przede wszystkim do zatrzymania pojazdu przed znakiem „STOP”. Takie sytuacje najczęściej kończą się mandatami karnymi. W ostatnim czasie policjanci, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, nałożyli ich kilkanaście.

TU znajdziesz poradnik dla kierowców w wersji pdf. Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem, zawierającym najważniejsze zasady obowiązujące na przejazdach kolejowych.