Tragiczny finał poszukiwań wędkarza

16 maja, o godz. 17.18 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Złotowie wpłynęło zgłoszenie o zaginięciu wędkarza na akwenie jeziora Śmiardówka, położonego na terenie gminy Zakrzewo. Poszukiwany mężczyzna łowił ryby z łodzi.

Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z jednostki ratowniczo-gaśniczej ze Złotowa wraz z grupą operacyjną komendanta powiatowego, specjalistyczną grupę ratownictwa wodno-nurkowego z KP PSP Piła oraz najbliższe jednostki ochotniczych straży pożarnych.


Na miejscu akcji działania prowadzono równolegle od strony linii brzegowej, gdzie patrole piesze dokonywały sprawdzania linii brzegowej oraz od strony akwenu, gdzie do poszukiwań wykorzystywana była łódź ratownicza.


Poszukiwana osoba znajdująca się we własnej łodzi, nieprzytomna, odnaleziona została przez obsadę łodzi ratowniczej. Ratownicy zabrali mężczyznę na własną łódź i rozpoczęli reanimację. Chwilę później, już na brzegu, akcję ratunkową przejęli ratownicy medyczni. Niestety, pomimo intensywnych medycznych działań ratowniczych, nie udało się przywrócić podstawowych samodzielnych czynności życiowych.


Okoliczności i przyczyny zdarzenia w ramach prowadzonego dochodzenia ustala policja.

W trwających ponad trzy godziny działaniach ratowniczych zaangażowane były łącznie 4 zastępy PSP w obsadzie 12 strażaków z KP PSP Złotów i KP PSP Piła, 4 zastępy z jednostek OSP w Kujanie, Wersku i Zakrzewie w obsadzie 18 strażaków, wsparte przez Policję i Pogotowie Ratunkowe.

źródło: KPP Złotów