Trzecie skrzypce Wieniawskiego. Qingzhu Weng w Pile

Chiński skrzypek Qingzhu Weng, laureat III Nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego wystąpi w środę, 30 listopada przed pilską publicznością. Koncert odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultury w Pile. Wengowi będzie akompaniował Michał Francuz.

W wykonaniu Qingzhu Wenga pilanie usłyszą rzadko graną Sonatę a-moll, op. 13 Paderewskiego, której brawurowym wykonaniem zachwycił jury i publiczność Konkursu Wieniawskiego.

– Są takie momenty na konkursach, kiedy tracę głos. Gdy odkłada się wszystko i można się oddać smakowaniu fenomenalnego talentu i tego, co ma do zaproponowania. I to był taki właśnie moment. W moim rankingu do zwycięstwa, nie będę tego ukrywał, Qingzhu Weng jest absolutnie na pierwszej pozycji. – mówił Marcin Majchrowski, komentator radiowej Dwójki po wysłuchaniu tego utworu w wykonaniu chińskiego skrzypka.

Weng zagra również Partitę Lutosławskiego będącą syntezą dokonań kompozytora. Na zakończenie zabrzmią należące do najsłynniejszych utwory Wieniawskiego: liryczna Legenda, op. 17 oraz wirtuozerski Polonez D-dur, op. 4.

Qingzhu Weng – laureat III Nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Studiuje na Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze. Wcześniej kształcił się w Shanghai Conservatory of Music i Xiamen Music School w Chinach. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Występował jako solista z Frankfurt Radio Symphony, NDR Radiophilharmonie, Pforzheim Chamber Orchestra, Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Kammerphilharmonie Frankfurt i Kremeratą Balticą.

Mat. prasowe