Moda na Polskę. Turystyczna Szkoła w „dwunastce”

Turystyczna Szkoła i jej mobilna strefa edukacji przez dwa dni gościła w Szkole Podstawowej nr 12 w Pile. Celem projektu jest kreowanie mody na podróżowania, zwłaszcza na podróżowanie po Polsce.

Projekt „Turystyczna Szkoła” skierowany jest do dzieci, młodzieży, nauczycieli, a pośrednio do rodziców. Ma zachęcić do podróżowania po Polsce i poznawania najróżniejszych zakątków kraju, na których zwiedzanie można przeznaczyć również środki z Polskiego Bonu Turystycznego. To edukacyjne przedsięwzięcie jest realizowane wspólnie przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki, przy udziale lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych.

Wizytówka projektu jest Mobilne Centrum Edukacji – nowoczesna, multimedialna przestrzeń pozwalającą na edukację poprzez zabawę. Atrakcje w niej są dopasowane do dwóch grup wiekowych: dzieci z klas I-III oraz uczniów klas IV-VIII. Cała przestrzeń podzielona jest na kilka stref, a gości na wejściu gości wita humanoidalny robot. Dzieci i młodzież odwiedzające MCETS mogą skorzystać m.in. z aplikacji wykorzystujących augmented reality, stołów multimedialnych, tabletów z aplikacjami, czy rozwiązań virtual reality pozwalających na wirtualne zwiedzanie. Nie brakuje także tradycyjnych gier i zabaw, takich jak choćby kompletowanie plecaka turystycznego, testowanie sprzętu rekreacyjnego, kompletowanie apteczki turystycznej czy nauka korzystania z kompasu.

I takie właśnie Mobilne Centrum Edukacji przez dwa dni gościło w murach pilskiej „dwunastki”. Projekt „Turystyczna Szkoła” trafił do Piły dzięki wiceministrowi rozwoju i technologii Grzegorzowi Piechowiakowi, który również odwiedził mobilne centrum. Jak sam przyznał, było to „świetne interaktywne doświadczenie”.