Uczniowie ze STO na fali

Nie dla nich popularny cytat z nowego krążka Dawida Podsiadło „Nie ma fal, nie ma fal…” U nich po falach eteru płynie zarówno muzyka, jak i informacje. Uczniowie III klasy gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Pile sami zbudowali radiowęzeł. Teraz puszczają w szkole muzykę, którą lubią oraz przygotowują audycje na tematy, które ich interesują.

Budowa radiowęzła była świetną szkołą nie tylko rozwiązywania problemów technicznych, ale również nauką pracy w zespole, organizowania finansów, a także pisania urzędowych pism i załatwiania wszystkich pozwoleń potrzebnych do uruchomienia projektu.

Pomysł wypalił świetnie, choć – jak twierdzą uczniowie – lekko nie było. Na przeszkodzie stały przede wszystkim finanse. Zaprojektowanie i zbudowanie radiowęzła kosztowało ok. 3.000 złotych i pieniądze te trzeba było „zorganizować”. Po raz kolejny okazało się jednak, że chcieć, to móc. Uczniowie nie szczędzili sił, żeby zarobić. Organizowali szkolne festyny, zbierali makulaturę i robili wszystko, by zdobyć fundusze. I udało się!

Marzenie, którym od dawna żyła szkoła, aby mieć własną sieć radiową, zostało zrealizowane.
Teraz uczniowie stawiają pierwsze kroki jako dziennikarze, zarówno muzyczni, jak i informacyjni, a także reporterzy. Prowadzą również wywiady i dostarczają kolegom rozrywki.

Gratulujemy zapału i życzymy wypłynięcia na szerokie fale… nie tylko radiowe.

//Gaba//