Umowa na wsparcie z Funduszy Norweskich podpisana. Złotów czeka rewolucja
Podpis wart blisko 16 mln złotych złożył we wtorek burmistrz Złotowa Adam Pulit. Umowa o dofinansowanie z Funduszy Norweskich to najważniejsza umowa podpisana w złotowskim Ratuszu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
Zamiast tradycyjnego podpisu był podpis elektroniczny. Niczego nie zmieniło to jednak w umowie o dofinansowanie z Funduszy Norweskich realizacji wizji Złotowa -Wielkopolskie Zdroje. Jako jeden z 29 beneficjentów programu “Rozwój lokalny” Złotów otrzyma na wcielenie w życie swoich planów rozwoju ponad 16 mln złotych z Funduszy Norweskich i EOG.
Wszyscy w urzędzie są już w blokach startowych. Pierwsze przetargi zostały już ogłoszone, reszta jest w trakcie przygotowywania. Szyki nieco popsuła wadliwie przyjęta przez Radnych uchwała budżetowa; wadliwie gdyż bez Wieloletniej Prognozy Finansowej. W tej sprawie głos musi zabrać Regionalna Izba Obrachunkowa. Najbardziej optymistyczny scenariusz, a wszyscy w Ratuszu na taki właśnie liczą, to przegłosowanie WPF zgodnie z wytycznymi RIO na nadzwyczajnej sesji. Budżet i zapisana w nim rekordowa kwota ponad 24 mln złotych na inwestycje to wstęp do rewolucji w mieście pod tytułem Wielkopolskie Zdroje.
Złotów przyszłości to miasto wygodne do mieszkania, przyjazne mieszkańcom i środowisku naturalnemu. To miasto czerpiące ze swoich przyrodniczych walorów, promujące je i jednocześnie pielęgnujące. Tak jak jezioro Zaleskie, które ma być gruntowane przebadane i “wyleczone” z sinic będących jego zmorą. Operacja na “otwartej wodzie” ma sprawić, że miejskie plaże nad Zaleskim nie tylko odżyją, ale pojawią się w końcu na nich zapowiadane już wcześniej atrakcje w postaci zjeżdżalni. Z kolei nad jeziorem Miejskim pojawi się tak długo wyczekiwana wypożyczalnia sprzętu wodnego, a także pomost przystosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Miejskie plaże mają być atrakcyjne nie tylko dla mieszkańców, ale także dla turystów, których ma przyciągnąć nowa marka turystyczna w Wielkopolsce. W mieście pojawią się tężnie, a przy basenie strefy SPA i fitness. A to jeszcze nie wszystko.
– Na moim biurku leży przygotowany przez właściciela Pałacu Działyńskich projekt adaptacji budynku na potrzeby sanatorium. Jest nisza jeżeli chodzi o sanatoria dla dzieci. W Złotowie mogłoby takie powstać – mówi burmistrz Adam Pulit.
W sukurs planom idzie sama przyroda. Złotów to jedno z najbardziej zielonych miast w tej części Polski. Kuracjusze, bez względu na wiek, będą mogli tu naprawdę odetchnąć. W tym, żeby złotowskie powietrze było jak najlepsze, pomóc ma idea miasta 15-minutowego. Chodzi o to, żeby zamienić samochód na rower, którymi dotrze się do szkoły czy do pracy maksymalnie w ciągu 15 minut. Do tego potrzebna jest funkcjonalna sieć ścieżek rowerowych, a do stworzenia takiej potrzebni są partnerzy. W przypadku dróg rowerowych jest nim gmina Złotów.
– Po co konkurować, skoro można połączyć siły i wspólnie zabiegać o środki zewnętrzne – mówi burmistrz Adam Pulit.
Gmina wiejska Złotów jest także partnerem Złotowa w Lokalnej Organizacja Turystycznej o nazwie Wielkopolskie Zdroje – Lokalna Organizacja Turystyczna, która ma stworzyć i wypromować regionalną markę turystyczną. Do Złotowa dołączyły również gminy: Krajenka, Jastrowie, Lipka i Zakrzewo. Z kolei Nadleśnictwo Złotów jest partnerem miasta przy stworzeniu aplikacji dedykowanej złotowskiemu Zwierzyńcowi, który o każdej porze roku poleca się na spacery.
Nie wystarczy jednak zmienić tylko miasto. Trzeba zmienić również myślenie o nim, a także myślenie o sobie. Temu właśnie ma służyć Biuro Karier, które ma powstać w budynkach przy zabytkowej wieży ciśnień, która będzie również adresem Centrum Wsparcia złotowskich organizacji pozarządowych. Biuro Karier, które ma powstać przy dofinansowaniu Funduszy Norweskich, nie będzie typowym biurem, które będzie tylko doradzać. Jego ambicją, przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Złotowie oraz złotowskimi przedsiębiorcami jest stworzenie przestrzeni dialogu między biznesem, oświatą i samorządem, która będzie miała wpływ na ofertę edukacyjną złotowskich szkół ponadpodstawowych. Oferta ma być dopasowana do lokalnego rynku pracy, w tym do rynku usług, który powstanie gdyby miasto uzyskało status uzdrowiska.
Z kolei przyszłych pracodawców ma zachęcić nowa strefa przemysłowa – 36 hektarów przy ulicy Powstańców -z mediami, drogami i oświetleniem.
Lista inwestycji, które w ciągu dwóch lat mają zostać zrealizowane w Złotowie, jest znacznie dłuższa. Jest na niej także nowa siedziba dla Warsztaty Terapii Zajęciowej, które zwolnią z kolei miejsce w Szkole Podstawowej nr 2, w której zaczynało brakować już miejsca.
Pierwsze przetargi zostały już ogłoszone. W najbliższym czasie ma ruszyć cała machina.
Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) to specjalna pula środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.
Polska już po raz trzeci będzie korzystać z tych środków. Do dyspozycji na lata 2014-2021 (okresy wdrażania Funduszy norweskich i funduszy UE nie pokrywają się) jest 809 milionów euro. Umowa na realizację Programu „Rozwój lokalny” opiewa na sumę 117,6 milionów, z czego 15 proc. tej kwoty, czyli 17,6 mln euro to wkład krajowy.