Uwaga na fałszywe oferty „antywirusowych” produktów!

W przestrzeni publicznej, w szczególności w internecie pojawia się coraz więcej ofert produktów, m.in. suplementów diety, reklamowanych jako mające właściwości przeciwwirusowe i chroniące przed SARS-Cov-2. GIS ostrzega przed korzystaniem z takich produktów.

Główny Inspektorat Sanitarny wskazał w piątkowej informacji, że suplementy diety nie przechodzą badań klinicznych i nie posiadają potwierdzonego w badaniach działania farmakologicznego.Stanowią skoncentrowane źródło witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy i mają uzupełniać dietę.

GIS podnosi, że wskazywanie w oznakowaniu, prezentacji czy reklamie środków spożywczych, w tym suplementów diety na ich właściwości lecznicze (takie jak np. działanie przeciwwirusowe, leczenie grypy, ochrona przed zarażeniem SARS-Cov-2, leczenie infekcji COVID-19) stanowi naruszenie prawa i nie znajduje potwierdzenia w medycynie opartej na faktach.

Inspektorat wskazuje, że w okresie ograniczenia aktywności zawodowej i społecznej, w czasie kwarantanny lub w związku z narażeniem na infekcje znaczenie ma nasze prozdrowotne zachowanie – zdrowa dieta, odpowiednia długość snu i odpoczynek. GIS przypomina, że stosowanie zrównoważonej, urozmaiconej oraz zdrowej diety jest jednym z ważnych czynników zachowania dobrego stanu zdrowia.

„Suplementacja może być stosowana u osób cierpiących na niedobory poszczególnych witamin lub składników mineralnych lub w przypadku, kiedy z dietą nie są dostarczane wystarczające ilości witamin i składników mineralnych, nie zastąpi ona jednak zdrowego odżywiania ani leczenia” – podkreśla GIS.


Do Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych docierają też liczne sygnały dotyczące wykorzystywania epidemii przez nieuczciwe osoby, które proponują m.in. pseudo testy lub testy o bardzo niskiej wykrywalności koronawirusa – ostrzega prezes KRDL Alina Niewiadomska.

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w opublikowanym w piątek piśmie zwróciła się z prośbą do wszystkich osób wykonujących zawody medyczne oraz pacjentów o zachowanie ostrożności, nieuleganie próbom manipulacji i weryfikowanie wszelkich ofert pojawiających się na rynku, które mają związek z obowiązywaniem stanu epidemii.

Niewiadomska poinformowała, że do izby diagnostów do docierają liczne sygnały dotyczące wykorzystywania sytuacji związanej z obowiązywaniem stanu epidemii przez nieuczciwych przedsiębiorców.

„Bazując na strachu obywateli, licząc wyłącznie na zysk i nie dbając o wspólne dobro, oferowane są m. in. odpłatne pseudo testy mające wykrywać koronawirusa (SARS-CoV-2), które są wykonywane przez osoby niemające żadnej wiedzy i praktyki w zakresie diagnostyki chorób zakaźnych” – wskazała.

Jak dodała – proponowane są niemające faktycznej wartości „specjalne polisy ubezpieczeniowe” w przypadku zakażenia koronawirusem (SARS-CoV-2), kierowane do osób wykonujących zawody medyczne.

Zaznaczyła, że podejmowane są też liczne próby sprzedaży placówkom medycznym testów o bardzo niskiej skuteczności wykrywania koronawirusa (SARS-CoV-2,) których stosowanie może doprowadzić do katastrofalnych skutków.

(PAP)