Uwaga! Nie daj się nabrać na „Orlen”

Funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej pilskiej komendy uzyskali informację o mężczyźnie, który chciał zainwestować swoje pieniądze w rzekome akcje spółki Orlen. Niestety, okazało się, że to oszustwo.

Szukając informacji w internecie, mężczyzna wypełnił formularz, po którym skontaktował się z nim osobisty analityk finansowy. Rozmowy trwały kilka tygodni. Przestępca każdego dnia budował zaufanie i wskazywał różne schematy inwestycyjne.

Mężczyzna ostatecznie zrealizował przelew w kwocie ponad 6 tysięcy złotych na poczet swojej pierwszej inwestycji.

Prowadzący codzienne rozmowy przestępca zdołał nakłonić słuchacza do zainstalowania aplikacji „ANYDESK”, która w jego opisie była narzędziem analitycznym umożliwiającym inwestowanie pieniędzy.

Prowadzący rozmowę dla uwierzytelnienia całej historii wypłacił pierwsze „zarobione” 100 dolarów, które w rzeczywistości były przewalutowaną gotówką, przelaną wcześniej przez mężczyznę. W pewnym momencie zainteresowany inwestowaniem zaczął jednak podejrzewać oszustwo.

Zwrócił się o pomoc do pilskich policjantów.

Funkcjonariusze prowadzący na co dzień postępowania gospodarcze od razu zajęli się sprawą i odwiedzili zgłaszającego. Mężczyzna wskazał urządzenia, na które kontaktował się opiekun inwestycji.

Zarówno na telefonie, jak i prywatnym komputerze policjanci ujawnili oprogramowanie „ANYDESK”.

Na prośbę funkcjonariuszy mężczyzna natychmiast zablokował dostęp do internetowego konta bankowego, kart płatniczych oraz zastrzegł dokumenty tożsamości. Złośliwa aplikacja została przez funkcjonariuszy natychmiast zablokowana, a wszystkie zgromadzone przez nią dane zostały zabezpieczone jako materiał dowodowy.

W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami zgłaszający przyznał, że po zainstalowaniu aplikacji logował się wielokrotnie na stronę banku. Mężczyzna do swojego codziennego konta miał również przypisany dodatkowy rachunek, na którym posiadał zgromadzone przez całe życie oszczędności.

Każdorazowo po włączeniu komputera cała jego zawartość wraz z wykonywanymi operacjami była widoczna dla przestępców.

Dzięki szybkiej reakcji mężczyzny oraz policjantów dalsze oszustwa zostały udaremnione. Ponadto mundurowi ustalili, że od momentu instalacji oprogramowania, dostęp do zasobów komputera miało kilkunastu użytkowników.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z „okazji” znalezionych w internecie.

Szybki zarobek pieniędzy, inwestycje w akcje, spółki lub kryptowaluty to najczęstsze sposoby jakie wykorzystują przestępcy. Policjanci podkreślają również, aby pod żadnym pozorem nie instalować aplikacji „ANYDESK” lub innych podobnych, które w rzeczywistości służą tylko i wyłącznie do udostępniania pulpitu oraz zawartości urządzeń.

źródło: KPP Piła
ilustracja źródło niebezpiecznik.pl