Uważaj, czym palisz! Straż Miejska w Pile wzmaga kontrole

Sezon grzewczy w pełni. I choć pilanie ogrzewają swoje domy opałem coraz lepszej jakości, to ciągle zdarzają się przypadki, że ktoś pali stare, lakierowane meble czy plastiki. Dlatego Straż Miejska zapowiada wzmożone kontrole. Za palenie niecertyfikowanym opałem grozi mandat, a nawet sprawa karna w sądzie.

W ubiegłym roku Straż Miejska w Pile wykonała ok. 500 kontroli palenisk. Wydała 46 pouczeń i nałożyła 7 mandatów.

– Na początku staramy się rozmawiać i tłumaczyć – mówi Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej w Pile. – Przy okazji sprawdzamy także oznakowanie posesji, odprowadzanie ścieków, czy warunki w jakich przetrzymywane są zwierzęta. Zwracamy także uwagę na to, co składowane jest na podwórku. Jeśli leży worek plastików czy pocięte stare meble, jest to sygnał, że potencjalnie mogą zostać one spalone. Od razu zwracamy zatem uwagę. Zawsze przeprowadzamy rekontrole. Jeśli okaże się, że upomnienie nie zadziałało, wystawiamy mandat.

W ubiegłym roku zdarzyły się również 4 sytuacje, kiedy straż miejska nie została wpuszczona na posesję. Wszystkie sprawy skierowane zostały do sądu, ponieważ osoba kontrolowana ma obowiązek wpuścić strażnika na swoje podwórko, a także do domu. Straż miejska ma prawo skontrolować palenisko. Od tego roku komendant pilskiej straży zapowiada również wysyłanie w niektórych przypadkach próbek do laboratorium, które jednoznacznie określą, co spalane jest w piecu. W planach jest także zakup drona, który będzie mógł badać dym znad komina.

– Nie ma jednak nic lepszego, jak czujność sąsiedzka – przekonuje prezydent Piły, Piotr Głowski. – Nie ma nic niewłaściwego w tym, że ktoś zadzwoni, by poprosić straż miejską o kontrolę paleniska sąsiada. Nie dajmy się podtruwać. Walczmy o nasze zdrowie! – apeluje.

Prezydent przypomina także, że mieszkańcy skorzystać mogą z programu przyjętego przez Radę Miejską Piły dopłat do wymiany źródeł ciepła. Jeśli ktoś zdecyduje się zastąpić starego „kopciucha” ekologicznym źródło ogrzewania, może otrzymać do 50 % refundacji poniesionych kosztów (nie więcej jednak niż 5.000 zł).

Od początku funkcjonowania programu Gmina Piła wypłaciła już 100.000 zł do wymiany pieców. W tym roku podpisano 47 umów z osobami ubiegającymi się o refundację kosztów, a kolejne 46 wniosków, które przeszły pozytywną weryfikację, czeka w kolejce. Program dopłat do wymiany pieców jest bezterminowy. Wnioski można składać cały czas.