W Czarnkowie powstała Pracownia im. Adama Słodowego

W Szkole Podstawowej nr 1 w Czarnkowie zorganizowano Pracownię Techniki im. Adama Słodowego. W uroczystym otwarciu pracowni udział wzięła rodzina tego znanego pokoleniom Polaków, a urodzonego w Czarnkowie, propagatora techniki.


Na uroczystość, która odbyła się 10 września, przybyła żona twórcy programu „Zrób to sam” wraz z rodziną.
Wstęgę otwierającą drzwi do nowej Pracowni Technicznej im. Adama Słodowego przecięli: Bożena Słodowa, Andrzej Piechota i dyrektor szkoły Krzysztof Maćkowiak.


Adam Słodowy urodził się w 1923 roku w Czarnowie, a w latach 1930-1937 był uczniem tutejszej podstawówki. Niestrudzony popularyzator majsterkowania, autor i prowadzący programu telewizyjnego Zrób to sam, emitowanego przez 24 lata przez Telewizję Polską; autor książek i scenariuszy, w tym do animowanego serialu „Pomysłowy Dobromir”. Major Wojska Polskiego. Kawaler Orderu Uśmiechu.


W latach 1950–1958 Adam Słodowy był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej. Po opuszczeniu wojska poświęcił się popularyzacji majsterkowania, a od 1959 roku związał swoją karierę z telewizją, gdzie początkowo pracował jako konstruktor urządzeń sceno-technicznych.

W latach 1961–1978 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP.

Znany był jako prezenter programu Zrób to sam, który był częścią czwartkowego Ekranu z bratkiem, a potem niedzielnego Teleranka.

W programie pan Adam prezentował osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy (np. zużytych opakowań) robić zabawki i przedmioty użytkowe. Program był nadawany przez 24 lata od 1959 roku do 1983 roku, łącznie wyemitowano 505 odcinków. Prowadził też program telewizyjny Adam Słodowy w domowym warsztacie (Program II, 1979). W 1983 r. przeszedł na emeryturę.

Słodowy był również autorem wielu książek poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu, w tym „Lubię majsterkować”, przeznaczonej dla starszych odbiorców, w której zamieścił niektóre informacje prezentowane wcześniej w telewizji, a także projekty wielu nowych zabawek i urządzeń. Książka została przetłumaczona na języki obce, a jej łączny nakład wyniósł ponad 560.000 egzemplarzy. Słodowy pisał także książki o samochodach, dotyczące głównie obsługi i napraw starszych modeli marki Škoda.


Był również autorem scenariusza do serii filmów animowanych dla dzieci Pomysłowy Dobromir (1973–1975) i Pomysłowy wnuczek (1984–1988), a także filmu Śrubokręt i spółka (1976).

Słodowy, przebrany za kobietę, zagrał w filmie Seksmisja epizodyczną rolę, w ramach której prowadził program telewizyjny, w którym instruował w zakresie robienia na drutach.

Na wniosek dzieci 21 marca 1974 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu; ceremonia wręczenia odznaczenia odbyła się 13 marca 1976 w Pałacu Młodzieży w Warszawie – otrzymał legitymację z numerem 107. W 1983 roku dostał nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.


Adam Słodowy zmarł 10 grudnia 2019 roku, w wieku 96 lat.
Pochowany został na cmentarzu Powązkowskim 17 stycznia 2020. To właśnie podczas uroczystości pogrzebowych, w których wzięła udział m.in. delegacja z Czarnkowa, powstał pomysł godnego upamiętnienia tego niezmordowanego propagatora polskiej techniki.Pomysł, którego autorem jest pan Andrzej Piechota, chętnie podchwycony został przez lokalnych przedsiębiorców, którzy pomogli w utworzeniu tego szczególnego miejsca. Wszyscy oni, podczas uroczystości, otrzymali medale Honorowy Przyjaciel Szkoły.

Ciekawostką jest również fakt, że Urząd Pocztowy w Czarnkowie, wydrukował na tę okoliczność specjalną kartę pocztową oraz dedykowany znaczek i datownik.

Uroczystość otwarcia pracowni uświetnił występ uczniów, którzy zebrali gromkie brawa za efektowną scenkę pt. „Zrób to sam”.

Gabriela Ciżmowska
fot. Grzegorz Wójcik, Promocja UM Czarnków