„W oczekiwaniu Ocaliciela”. Już jutro: Starowieyski w BWA

Monumentalny obraz jednego z najwybitniejszych polskich artystów Franciszka Starowieyskiego już od 3 września będziemy mogli podziwiać w Pile. „TEATR RYSOWANIA. W oczekiwaniu Ocaliciela” to największy Teatr Rysowania artysty, jaki powstał w Polsce – prezentuje kłębowisko odrealnionych postaci ludzkich i zwierzęcych oraz przeróżnych stworów mechanicznych. Na wystawę zapraszają: Powiat Pilski oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Pile.

Legendarne Teatry Rysowania Starowieyskiego były to w większości kilkudniowe wydarzenia z pogranicza performanceu i spektaklu z udziałem widzów, modelek i muzyki, podczas których powstawały obrazy wielkości kilkunastu i kilkudziesięciu metrów kwadratowych.

Takich Teatrów Rysowania powstało niemal trzydzieści, także poza granicami kraju, m.in. w: Wenecji, Paryżu, Sewilli i Chicago. Te artystyczne akcje odbywały się według pewnych określonych zasad, istotny był zarówno akt tworzenia, jak i nastrój oraz kontakt z publicznością.

Przedostatnie z takich dzieł artysta tworzył w Lublinie, od 7 do 10 czerwca 1995 r. i nadał mu tytuł: „W oczekiwaniu Ocaliciela”, choć teraz częściej nazywane jest „Lubelskim Teatrem Rysowania”. Powstał obraz o wymiarach 3 metry wysokości i 18 metrów długości, który powszechnie oceniany jest jako najlepszy z cyklu Teatrów. Starowieyski malując go inspirował się fragmentami poematu „Król Duch” Juliusza Słowackiego, czytanymi przez aktorów oraz muzyką Beethovena. Dzieła z cyklu Teatr Rysowania wykonywane były techniką własną (pastel, węgiel i sepia na gruntowanym płótnie).

Franciszek Starowieyski to jeden z największych i najbardziej oryginalnych polskich artystów ostatniego półwiecza, rysownik, plakacista, malarz i znawca sztuki.

Popularność zyskał w latach 60. XX wieku serią plakatów teatralnych i filmowych. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafiką użytkową, scenografią teatralną i telewizyjną. Jego malarstwo cechowały fascynacja ciałem kobiecym o rubensowskich kształtach, zmysłowością oraz refleksja nad przemijaniem i śmiercią. Wielokrotnie wystawiał w galeriach i muzeach w Polsce oraz Austrii, Belgii, Francji, Holandii, w Kanadzie, Szwajcarii, USA, we Włoszech i in. Był laureatem wielu nagród.

Właścicielami dzieła są Cyprian Biełaniec i Arkadiusz Widelski.

Wystawa jaką będziemy oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile będzie składała się także z plansz z tekstami o dziele i jego twórcy oraz fotografii dokumentujących powstawanie tego Teatru Rysowania. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.

Otwarcie wystawy zatytułowanej „TEATR RYSOWANIA. W oczekiwaniu Ocaliciela” będzie miało miejsce w piątek, 3 września 2021 r., godz. 19.00 w pilskiej Galerii BWA przy ul. Okrzei 9/2.

Wieczór uświetni minirecital w wykonaniu Grzegorza Rychlika, który zagra utwory Beethovena, muzykę, która towarzyszyła Franciszkowi Starowieyskiemu podczas procesu twórczego nad Teatrem Rysowania „W oczekiwaniu Ocaliciela”. Warto zarezerwować sobie czas na to wyjątkowe wydarzenie.

W pilskim BWA, od 3 września oglądać można słynne dzieło Franciszka Starowieyskiego z cyklu „Teatr Rysowania”. Dzieło ma 18 metrów długości i 3 metry wysokości!

Ekspozycję będzie można następnie oglądać do 1 października, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 15.00, w środy 9.00 – 19.00.