W Pile budują platformę nurkową dla niepełnosprawnych

Na jeziorze Płotki powstaje platforma do nurkowania dla osób niepełnosprawnych, która pozwoli nurkom nie tylko na rozrywkę, ale także terapię i rehabilitację w odpowiednich warunkach. To jedyna taka platforma nurkowa na świecie, stworzona przez stowarzyszenie Krok po kroku HSA. Prace budowlane powoli dobiegają końca.

– Kończymy ważny etap. Już blisko zakończenia stanu surowego obiektu. Zaczyna się prezentować okazale. Przed nami największe wyzwanie kosztowe i organizacyjne: instalacje elektryczna, woda, kanalizacja, ogrzewanie, wentylacja, windy/dźwigi, oświetlenie, armatura sanitarna, łóżko do przebierania, środki ratownicze i pierwszej pomocy… – wylicza Krzysztof Trawiński, prezes stowarzyszenia Krok po kroku HSA.

Na platformę będzie można wjechać wózkiem. Nowoczesna baza pozwoli zapewnić nurkującym odpowiednie warunki, by przygotować się do zejścia pod wodę oraz przebrać i wysuszyć po wynurzeniu na powierzchnię – nurkowanie będzie możliwe o każdej porze roku, bez względu na warunki atmosferyczne. W bazie znajdzie się także strefa dla bliskich i zaplecze socjalne.

– To wyjątkowy obiekt, na którym osoby niepełnosprawne i sprawne będą mogły na tych samych zasadach zejść pod wodę. Myślę, że będzie o tym miejscu głośno w najbliższych latach, bo to również wyjątkowy w skali światowej projekt – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

– Naszym celem jest umożliwienie nurkowania osobom z największymi niepełnosprawnościami między innymi ruchowymi – tłumaczy Krzysztof Trawiński, prezes stowarzyszenia Krok po kroku HSA. – Innowacją ma być w tym momencie ruchome dno, które pozwoli w zależności od stopnia niepełnosprawności, od temperatury wody, od grubości pianek i potrzeby szkoleniowej ustawienie dna na pożądanej wysokości. Specjalne windy pomogą nam z osobą bezpiecznie zanurzyć ją i wynurzyć przy małej obsadzie instruktorów. Czyli jeden, czy dwóch instruktorów wystarczy, by takie skuteczne zajęcia przeprowadzić. Do tej pory trzeba było do tego organizować całą logistykę… – dodaje.

Otwarcie obiektu planowane jest na wrzesień.

Możecie wspomóc realizację tego przedsięwzięcia, wspierając działalność stowarzyszenia Krok po kroku HSA. Darowizny wpłacać można na konto nr: 73 2030 0045 1110 0000 0419 6660, wpisując w tytule przelewu „darowizna”.