W Pile wygrała mistrzyni Europy. Już w niedzielę 31. Międzynarodowy Półmaraton Signify Piła

W niedzielę, 4 września, na starcie 31. Międzynarodowego Półmaratonu Signify Piła zamelduje się blisko 1200 biegaczy To jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych półmaratonów w Polsce. Dowodem na to jest choćby złoty medal Mistrzostw Europy w maratonie Aleksandry Lisowskiej. Trzy lata temu Lisowska biegła i zwyciężyła w  Pile.

W niedzielę blisko 1200 zawodników wbiegnie do historii 31. Międzynarodowego Półmaratonu Signify Piła. Najszybszym pokonanie 21 kilometrów i 975 metrów powinno zająć niewiele ponad godzinę. Od 8 lat rekord trasy  należy do Kenijczyka Daniela Muteti – 1:02:11. Pobił rekord innego Kenijczyka z 2011 roku – 1:02:25. O tamtym rekordzie i tamtym zwycięstwie zadecydowały wtedy ułamki sekund, a pasjonujący finisz Martina Mukule i Polaka Marcina Chabowskiego był jednym z najpiękniejszych w historii polskich biegów.

W tym roku czołówka biegu wydaje się być wyrównana. To może być szansa dla mniej utytułowanych zawodników, by dołączyć do najlepszych. Będą ku temu warunki: szybka i płaska trasa pilskiego półmaratonu jest stworzona do bicia rekordów. To jeden z najszybszych biegów w Polsce. W tym, żeby pobiec po swoją życiówkę i złamać wynik pomogą pacemakerzy. Będzie można ich rozpoznać po charakterystycznych koszulkach. Czasy na jakie poprowadzą to: 1:30, 1:40, 1:50 i 2:00.

Rok temu z czasem 01:04:44 wygrał Tomasz Grycko. To było jego drugie i na razie ostatnie zwycięstwo w Pile. Pobiegnie za to Grzegorz Kujawski, który rok temu jako drugi przekroczył linię mety i jest wymieniany jako jeden z głównych pretendentów do zwycięstwa w tegorocznym biegu.  Zawodnik LKS Ziemi Puckiej jest w świetnej formie. Ten 10-krotny Mistrz Polski sięgnął w tym roku po dwa medale Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters i ustanowił swój rekord życiowy w Maratonie Gdańskim.

Wśród kobiet nie ma tak zdecydowanej faworytki. Czy jedna z nich okaże się następczynią Aleksandry Lisowskiej, która trzy lata temu wygrała pilski półmaraton, a w tym roku sięgnęła po upragnione złoto na mistrzostwach w Monachium. Tamten zwycięski czas Lisowskiej z 2019 roku to 1:12:45. Rok temu z tym wynikiem również stanęłaby na najwyższym podium. Najlepsza wśród kobiet była wtedy Monika Jackiewicz z czasem 1:12:50. Rekord trasy od pięciu lat należy do Kenijki Stellah Barsosio, która jako jedyna w historii złamała barierę 1 godziny i 12 minut. Jej wynik to 1:11:09.

Kto i jaką barierę złamie w tym roku? Bieg główny rozpoczyna się o godz. 11.00. Półmaratończycy wystartują z al. Wojska Polskiego (200 m od ul. Dzieci Polskich). Pobiegną w dwóch pętlach z nawrotem.

I Pętla: Dzieci Polskich, Budowlanych, al. Jana Pawła II, Browarna, Młodych, Zygmunta Starego, Okrzei, Podgórna, Ceglana, Staromiejska, Okrzei, Spacerowa, przez metę.

II Pętla: pl. Zwycięstwa, al. Piastów, al. Jana Pawła II, al. Wojska Polskiego, Dzieci Polskich, Paderewskiego, Różana Droga, al. Niepodległości, al. Jana Pawła II, al. Powstańców Wlkp.

Nawrót: al. Powstańców Wlkp. –  wyjazd Signify, Styki, Kossaka, Kusocińskiego, Wawelska, Tczewska, Zygmunta Starego, Okrzei, Staromiejska, Spacerowa, Plac Zwycięstwa – Meta.

W ramach 31. Międzynarodowego Półmaratonu Signify Piła zostaną rozegrane: II Otwarte Mistrzostwa Masters w Półmaratonie (będą to jednocześnie eliminacje dyzko przyszłorocznych MŚ w Toruniu), III Mistrzostwa Piły, IV Mistrzostwa Powiatu Pilskiego, VI Puchar Komendanta Policji, Otwarte Mistrzostwa Studentów i Nauczycieli Akademickich, Otwarte Mistrzostwa Żołnierzy i służb mundurowych. Będzie również osobna klasyfikacja pracowników Signify oraz kategorii wiekowych kobiet i mężczyzn.

– Jesteśmy jednym z najstarszych biegów w Polsce. Trzydzieści jeden lat to kawał historii – przyznaje Henryk Paskal, . – To biegacze tworzą historię każdego biegu. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby wszyscy szczęśliwie dobiegli do mety – mówi Henryk Paskal, były maratończyk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów, dyrektor 31. Międzynarodowego Półmaratonu Signify Piła

Kiedy jedni biegną po wynik, dla innych wyzwaniem jest pokonanie samego dystansu. Na każdego na mecie będzie czekał wyjątkowy pamiątkowy medal.  Od 2006 roku na medalach pojawiają się podobizny czołowych polskich maratończyków. Pierwszym zawodnikiem był Zdzisław Bogusz, ostatnim Jan Białka, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i reprezentant Polski w biegach maratońskich. W tym roku na medalu pojawi się podobizna Piotra Pobłockiego. To wielokrotny reprezentant Polski w biegach długodystansowych, zwycięzca Enschede Marathon. Startował w biegach maratońskich w Berlinie, Eindhoven,  Kosice, Dębno, Wrocław i wielu innych biegach ulicznych. W 1991 roku wygrał pierwszą „Pilską Piętnastkę” . Powtórzył to dwa lata później.

W tym roku Piotr Pobłocki pojawi się nie tylko na medalu, ale również na trasie 31. Półmaratonu Signify Piła. Pobiegnie razem z żoną.

Oprócz półmaratończyków w niedzielę wybiegną również na trasę uczestnicy biegu dla dzieci oraz biegu VIP-ów. Dzieci z roczników 2010 i 2012 pokonają dystans 800 metrów, a młodzież z roczników 2008 i 2009 przebiegnie 1300 metrów. Organizatorzy proszą o zapisywanie się chętnych w macierzystych szkołach u nauczycieli WF. Bieg roczników 2008 i 2009 wystartuje o godz. 10.00. Młodsze dzieci wybiegną na trasę o godz. 10.15. Piętnaście minut później odbędzie się bieg VIP-ów na dystansie 800 metrów.

Biuro zawodów mieści się w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Staromiejskiej. W sobotę, 3 września, będzie otwarte w godzinach od 15.00 do 22.00. W niedzielę, w dzień zawodów, od godz. 7.00 do godz. 10.00.

Ważne!

W związku z organizacją 31. Międzynarodowego Półmaratonu Signify Piła nastąpią zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej. Trasa biegu będzie zamknięta dla ruchu kołowego od godziny 9.30 do w godzinach od 9:00 do 14:30. Poszczególne odcinki trasy będą stopniowo otwierane wraz z przebiegnięciem ostatnich zawodników. Przywrócenie ruchu na ostatnim odcinka trasy przewidywane jest około godziny 14:30.

Fot. Archiwum organizatora