W przyszłym roku rusza budowa komendy

Powstaje projekt budowy nowej komendy policji w Pile. Na projekt i jego realizację udało się wywalczyć 50 milionów złotych, z budżetu państwa, mimo że pierwotnie w programie modernizacji polskiej policji komenda w Pile nie była ujęta. Jest szansa, że prace budowlane rozpoczną się już w przyszłym roku.

Nasze obecne warunki pracy są fatalne – mówi komendant KPP w Pile, Sebastian Cichocki. – Budynek pamięta lata 70. Nigdy nie przeszedł gruntownego remontu, a są fragmenty, które w zasadzie nie zostały wykończone. Z jednej strony budynku są jeszcze drewniane okna. To sprawia, że pilska komenda jest jedną z najdroższych w utrzymaniu w całej Wielkopolsce, ponieważ budynek w ogóle nie jest energooszczędny.

Innym problemem są warunki pracy policjantów, którzy mają stare wszystko – od wind zaczynając, a na biurkach i komputerach kończąc.

Nowa komenda, która powstanie na zapleczu starej (teren przy ulicy Bydgoskiej aż do torów należy do policji), będzie mniejsza, ponieważ w przeszłości w starym budynku mieściła się m.in. inspekcja transportu, czy biuro paszportów. Teraz tak duży budynek nie jest potrzebny. Nowa komenda będzie miała 2-3 kondygnacje, ale jej układ będzie bardzo funkcjonalny. W budynku znajdą się zarówno garaże, jak i nowoczesna siłownia i sala gimnastyczna, a nawet kojce dla psów.

Projekt pilskiej komendy – pierwszy raz w historii policyjnych inwestycji w Wielkopolsce – powstanie przy użyciu technologii BIM (Building Information Modeling). To innowacyjny sposób, który pozwala inwestorowi mieć wgląd w każdy etap projektowania i zgłaszać poprawki. To ułatwia pracę i sprawia, że projekt „szyty” jest idealnie pod potrzeby zamawiającego. Nowa komenda zostanie wybudowana i wyposażona zgodnie z nowoczesnymi rozwiązaniami, także w branży IT.

Co ciekawe, duch przeszłości w nowym obiekcie zostanie zachowany. Planowane jest utworzenie izby tradycji, do której przeniesione zostaną najbardziej „cenne” eksponaty ze starej komendy. Na razie nie wiadomo jednak, jaki będzie los starego budynku, który przekazany zostanie do skarbu państwa. Najtańszym rozwiązaniem byłoby wyburzenie, ale dziś za wcześnie jest mówić, czy tak się stanie.

Poseł Grzegorz Piechowiak, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Policji
– Kiedy pojawił się projekt modernizacji polskiej policji, na który z budżetu państwa przeznaczone zostało 6 miliardów złotych i kiedy zobaczyłem, że na liście komend do modernizacji lub budowy nie ma pilskiego obiektu, postanowiłem interweniować. Okazało się, że koszt modernizacji starej komendy, która nigdy nie przeszła porządnego remontu, wyniósłby około 30 milionów złotych. Wówczas zacząłem walczyć o budowę nowego obiektu, żeby stworzyć warunki pracy godne XXI wieku. Cieszę się, że do projektu dołożył się zarówno samorząd miasta Piły, jak i Powiatu Pilskiego. Wierzę, że w przyszłym roku uda się wbić pierwszą łopatę pod budowę. Przetarcie ścieżki, która doprowadziła do budowy nowej komendy policji w Pile, uważam ze jeden z moich największych, poselskich sukcesów. Będzie to trwały ślad mojej pracy dla Piły.