Większa strażnica i nowe wozy strażackie

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Trzciance doczeka się w końcu modernizacji. Z rządowego programu modernizacji służb mundurowych otrzyma na ten cel 3,5 mln zł. Dodatkowo strażacy otrzymają nowoczesne ciężkie samochody gaśnicze. Dobre informacje z Warszawy na wspólnej konferencji przekazali poseł Krzysztof Czarnecki i komendant powiatowy PSP w Czarnkowie st. bryg. Maciej Kubacki.

W trzcianeckiej jednostce, ale także w jednostce w Czarnkowie zakończyły się prace związane z zakupem i instalacją urządzeń klimatyzacji. 400 tys. złotych na ten cel samorząd pozyskał z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Tymczasem coraz bliżej jest wyczekiwana modernizacja jednostki w Trzciance. Dzięki zabiegom posła Krzysztofa Czarneckiego we współpracy z komendanta powiatowego st. bryg. Maciejem Kubackim trzcianecka jednostka doczeka się rozbudowy o pomieszczenia garażowe wraz z myjnią samochodów i suszarnią węży.

– Miło mi poinformować, że podjęte przez nas starania o realizację tej potrzebnej rozbudowy zyskały akceptację Komendanta Głównego PSP i Komendanta Wojewódzkiego PSP – mówi poseł Krzysztof Czarnecki.

Komendant Maciej Kubacki nie ukrywał, że przebudowa jednostki jest bardziej niż potrzebna. Strażacy nie mają gdzie suszyć węży po akcji, i o ile nie jest to problemem latem, stanowi to już kłopot przez większość roku. Rozwój jednostki i nowy sprzęt wymagają miejsc garażowych, a pojazdy myjni. Planowany koszt całości zadania to 3,5 mln zł. Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace projektowe.

Planowany jest również zakup dwóch nowoczesnych ciężkich samochodów gaśniczych. Do JRG w Trzciance ma trafić samochód z napędem 6×6 o pojemności zbiornika wody min. 9 m3, a do JRG w Czarnkowie z napędem uterenowionym o pojemności zbiornika wody min. 5 m3. Zakupy zostaną sfinansowane ze środków budżetu państwa oraz Funduszu Wsparcia PSP.