Wielka muzyka w genialnym wykonaniu!

Od 21 do 29 sierpnia potrwa 13. edycja Piła Festival & Academy. Do Piły przyjadą muzyczne gwiazdy światowego formatu.

W Pile zagra okrzyknięty następcą Paganiniego Jonian Ilias Kadesha, genialny skrzypek o grecko-albańskich korzeniach oraz wykładowca londyńskiej Royal Academy of Music – Alexander Sitkovecky.

Usłyszymy też Aleksandra Dębicza, jednego z najbardziej wszechstronnych, współczesnych pianistów, zwycięzcę konkursu muzyki symultanicznej, który podczas koncertu Cinematic Piano, improwizować będzie do pierwszego, polskiego filmu niemego „Mocny człowiek”.

Będziemy mieli również przyjemność posłuchać wiolonczelowego mistrza suit Bacha, profesora Andrzeja Bauera, który by zagrać w Pile, przełożył koncert podczas trwającego równolegle Międzynarodowego Festiwalu Chopin i jego Europa.

Takich bezprecedensowych wydarzeń będzie więcej.

Zapraszamy na Piła Festival, który imponuje wyjątkowo bogatym w tym roku programem i topowymi nazwiskami muzycznych osobowości.

  • Nasze wydarzenie zapisało się już jako bardzo ważne w Polsce i Europie. Chcemy zmieniać się, urzekać i zaskakiwać. Cały czas nieustannie pracujemy nad tym, aby uczestnictwo w Piła Festival & Academy miało dla wszystkich: studentów, artystów i melomanów wymiar prestiżowymówi Andrzej Czaja, Dyrektor Festiwalu.

Dyrektorem Artystycznym Piła Festival & Academy jest wybitny polski wiolonczelista, solista i kameralista, laureat prestiżowych nagród muzycznych oraz wykładowca na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej w Gdańsku prof. Marcin Zdunik, najmłodszy, dodajmy, bo zaledwie 35-letni profesor sztuk muzycznych, uhonorowany tym najwyższym, belwederskim stopniem naukowym w kwietniu bieżącego roku.

Program muzyczny jest w tym roku wyjątkowo bogaty i obejmuje dzieła solowe, kameralne oraz z udziałem orkiestry. Usłyszymy J. S. Bacha solo, w kościele na koncercie nocnym w wykonaniu gwiazdy tegorocznego festiwalu Jonian’a Ilias’a Kadesh’y.

Wspaniałe konfiguracje instrumentalne i kreacje artystyczne w tym duety, stworzą wybitny skrzypek z Londynu Alexander Sitkovetsky, wraz z wyśmienitą altowiolistką Katarzyną Budnik, czy profesor Marcin Zdunik i fenomenalny Aleksander Dębicz. Będziemy również słuchać muzyki Astora Piazzolli, w obchodzonym setnym roku jego urodzin, w interpretacji genialnego wiolonczelisty Andrzeja Bauera.

Swoimi brawurowymi i niepowtarzalnymi interpretacjami zachwyci też zapewne Polish Soloists – zespół najlepszych polskich solistów młodego pokolenia, grający w jednym miejscu, na jednej scenie.

To tylko zapowiedź w pigułce wielkich wydarzeń muzycznych w Pile.

Szczegółowy program znaleźć można na stronie www.pilafestival.com


Piła Festival & Acacdemy zakończy się 29 sierpnia, wręczeniem Grand Prix i Osobowości Muzycznych Academy.

Gabriela Ciżmowska