Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w Trzciance, Czarnkowie i Wieleniu [PROGRAM]
Dziś najcieplejsza i najpiękniejsza niedziela w roku – 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ulicach są wolontariusze, sporo też dzieje się na scenach – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dziś w Trzciance, Czarnkowie i Wieleniu.
Sztab WOŚP w Czarnkowie zaprasza na Finał do Czarnkowskiego Domu Kultury, gdzie o godz. 17.00 zaprezentuje się ze swoim programem niezwykle utalentowana Agata Kulesza oraz znany czarnkowskiej publiczności Zbyszek Rolniczak. Będzie można także usłyszeć recital wybitnego skrzypka Tomasza Żelaśkiewicza, solisty Teatru Wielkiego w Poznaniu i Wrocławiu, który zaprezentuje fragmenty uwertur operowych, walców oraz popularnych melodii muzyki klasycznej. Całość zakończy występ czarnkowskiego zespołu „dwa’65”, który ponownie wraca na scenę po krótkiej przerwie.
Nie zabraknie również licytacji orkiestrowych gadżetów i innych ciekawych rzeczy przekazanych na ten cel. Po raz trzeci, w dniu finału, pojawią się także wolontariusze na rowerach, bowiem członkowie czarnkowskiej Rowerowej Sekcji Turystycznej również włączyli się w akcję i urządzą rajd po najbliższych miejscowościach, zachęcając do zasilenia swoich puszek pod wspólnym hasłem „WOŚP na rowerach”. Całość zakończy spotkanie na placu Wolności o godzinie 20.00, gdzie odbędą się główne licytacje oraz tradycyjne „Światełko do nieba”, podczas którego odpalone zostaną zimne ognie oraz flary.
Finał WOŚP w Trzciance
Sztab WOŚP w Trzciance zaprasza na Finał WOŚP do hali widowiskowo-sportowej.
Kawiarenka i kiermasz ruszyły już od godz. 9.00. Od godz. 11.00 można już odbierać fanty w loterii „Szczęśliwy numerek”. O godz. 14.00. absolutnie wyjątkowe wykonanie Hymnu WOŚP i koncert Orkiestry Dętej BPiCK w Trzciance. Od godz. 14.30 scena będzie należała do lokalnych artystów. O godz. 16.00 rozpocznie się koncert Imasleep. Godzinę później ruszają licytacje, które potrwają do godz. 19.00. Po licytacjach na scenie pojawi się Ribs in Coke, a po godzinnym koncercie o godz. 20.00 już tradycyjne Światełko do Nieba. W trakcie Finału nie zabraknie także innych atrakcji, a dodatkową atrakcją są Otwarte Drzwi w Straży Pożarnej od godz. 10.00 do godz. 13.00 (ul. W. Broniewskiego 13)
Finał WOŚP w Wieleniu
Sztab WOŚP przy Nadnoteckim Centrum Kultury zaprasza na 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do Hali Sportowo-Widowiskowej w Wieleniu.
Warto pojawić się tam już o godz. 16.00, żeby nie przegapić żadnej z zaplanowanych atrakcji. W programie: występy zespołów tanecznych Piccolo i Arabeska z NCK Wieleń, dzieci i młodzieży z Nadnoteckiego Studia Piosenki przy NCK, dzieci i młodzieży z Ogniska Muzycznego K. Rojewskiej oraz dzieci z Gminnego Przedszkola w Wieleniu – grupa Biedronki. Zaplanowano też koncerty. Wystąpią: Akt, Orkiestra Dęta, Adonis i Saga. Specjalny pokaz przygotowali karatecy z Klubu Karate Sochin z Wielenia i Wielkopolska Akademia Sztuk Walki. Będą oczywiście licytacje, a o godz. 20.00 – Światełko do Nieba.
Przypomnijmy, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra 29 stycznia pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych”.
Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.
Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.
W Polsce, ze względu na brak krajowego rejestru, nie istnieją wiarygodne dane na temat zapadalności na sepsę, co znacznie utrudnia działania mające na celu jej zapobieganie i zwalczanie. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia analizowanych przez NIK wynika, że liczba dorosłych hospitalizowanych w Polsce z powodu sepsy wynosi około 20 tys. rocznie, jednak wartość ta na pewno jest niedoszacowana. Wyniki badań punktowych prowadzonych w akredytowanych oddziałach intensywnej terapii w latach 2012-2013 wskazują, że liczba przypadków sepsy wynosiła co najmniej 50 tys. rocznie, a współczynnik umieralności wyższy niż umieralność z powodu nowotworów układu oddechowego czy zawału serca. Ponadto w raporcie NIK z 2018 roku na temat zakażeń szpitalnych podkreśla się konieczność wdrożenia pilnych działań w obszarze zapobiegania, monitorowania i leczenia sepsy.
Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia – optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zagrożeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.