Wieża czeka na inwestora

Zabytkowa wieża ciśnień – jeden z symboli Złotowa – czeka na inwestora. Władzom miasta zależy, żeby obiekt stał się perełkę miejską. W wieży działać może restauracja, urządzić można punkt widokowy, czy ściankę wspinaczkową. Możliwe jest partnerstwo publiczno-prywatne, sprzedaż, lub wieloletnia dzierżawa. Wieża nie powinna jednak zostać przeznaczona na mieszkania, czy inne cele czysto komercyjne. W nowej funkcji ma służyć mieszkańcom miasta i turystom.

O pomyśle szukania dla wieży inwestora poinformowała podczas konferencji prasowej Edyta Iwańska, prezes zarządu MZWiK Złotów. Chodzi o to, żeby ocalić ten obiekt od zapomnienia i uczynić z niego miejsce, które podniesie atrakcyjność miasta.

– Jesteśmy otwarci na pomysły, zarówno jeśli chodzi o sposób użytkowania obiektu, jak i formę własności – mówi burmistrz Adam Pulit.

Potencjalni inwestorzy kontaktować mogą się zarówno z Urzędem Miasta Złotowa, jak i bezpośrednio z Miejskim Zakładem Wodociągów i Kanalizacji.

– Cena nie jest dla nas pierwszoplanowa, ważniejszy jest cel – zapewnia Adam Pulit.

Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Oprócz wieży na działce znajduje się budynek mieszkalny oraz hala magazynowa

– Na modernizację tych obiektów, jak wynika z moich informacji, można starać się o dofinansowanie – mówi prezes Edyta Iwańska.

***
W 1912 roku, z inicjatywy burmistrza Carla Haacka wydana została decyzja o założeniu wodociągu miejskiego w Złotowie. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę i orzeczeniu o zdatności wody wydanej przez Królewski Instytut Doświadczalny w Berlinie, radni miejscowi zadecydowali, że wykonaniem prac związanych z przedsięwzięciem zajmie się Berlińska Spółka „Bamag” /Berlińska Spółka Akcyjna Budowy Maszyn i Urządzeń/. Koszt całego przedsięwzięcia określono na 196.102 Marek. Kierownikiem budowy został naczelny inżynier tego przedsiębiorstwa Illing z Berlina.

Działkę budowlaną wraz z zapleczem sięgającym kilkaset metrów na wschód od dzisiejszej wieży, miasto odkupiło od rolnika Bolesława Krolla, zamieszkałego na ul. Kujańskiej 1 w Złotowie. Prace murarskie zlecono firmie budowlanej z Sępólna. Przy wieży ciśnień znajdowała się maszynownia, a w kamiennym trzonie wieży umieszczona była stacja uzdatniania wody. Wieża ma 45 metrów wysokości. Zakład wodociągowy, wraz z wieżą ciśnień i przepompownią, wpisany jest do rejestru zabytków.

źródło i foto: MZWiK Złotów