Włamali się i wynieśli towar za 120 tysięcy złotych

Policjanci z krzyskiego komisariatu zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 22 i 37 lat, podejrzanych o włamanie do domu letniskowego na terenie gminy Krzyż Wlkp. Pokrzywdzony wycenił straty na ok. 120 tysięcy złotych. W ręce policji wpadł również 55-letni paser, u którego znaleziono część skradzionych przedmiotów.


Sprawa ma swój początek 5 grudnia ubr., kiedy do policjantów z Krzyża Wlkp. zgłosił się pokrzywdzony, informując o włamaniu do domu letniskowego. Z poczynionych ustaleń wynikało, że sprawcy po pokonaniu zabezpieczeń drzwi wejściowych domu weszli do środka, skąd zabrali m.in. meble antyczne oraz lampy, natomiast z pomieszczeń gospodarczych rabusie wynieśli materiały budowlane, drewno konstrukcyjne, elektronarzędzia oraz narzędzia ogrodowe.


Wartość poniesionych strat, jakie spowodowali nieznani jeszcze wtedy sprawcy, oszacowano na 120 tysięcy złotych.


Krzyscy kryminalni natychmiast podjęli czynności zmierzające do ustalenia osób odpowiedzialnych za włamanie. Przesłuchali świadków, przeprowadzili oględziny i zabezpieczyli ślady. Dużą rolę odegrały ich ustalenia operacyjne. 

Wszystkie te działania w ostateczności doprowadziły do zatrzymania dwóch włamywaczy. To mieszkańcy Krzyża Wlkp. w wieku 22 i 37 lat. Mężczyźni byli już wcześniej notowani. Starszy odbywał karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwa. Jak się okazało, był również poszukiwany za wcześniejsze występki.


W ręce krzyskich policjantów wpadł również 55-letni paser z gminy Drawsko, u którego podczas przeszukania policjanci znaleźli część skradzionych fantów. Mężczyzna użyczył swoim kolegom przyczepkę samochodową, którą wywozili skradzione mienie. Zaraz po zatrzymaniu cała trójka trafiła do policyjnego aresztu.


Mężczyznom przedstawiono zarzuty, do popełnienia których się przyznali i złożyli wyjaśnienia. 

Wobec 22-latka i pasera prokurator zastosował dozory policyjne, natomiast starszy z włamywaczy trafił do zakładu karnego, gdzie odbywa zasądzony wcześniej wyrok.


Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci w dalszym ciągu prowadzą czynności zmierzające do odnalezienia pozostałych przedmiotów i mebli. Za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za paserstwo 5 lat pobytu za kratkami.


Źródło: KPP Czarnków