Wrócili ze Spitsbergenu z glonami

Sukcesem zakończyła się wyprawa naukowo-badawcza, zorganizowana przez Nadnotecki Instytut UAM w Pile. Pilska ekipa pojechała na Spitsbergen (Svalbard, Arktyka), szukać bruzdnic – jednej z grup glonów. Ekspedycja wiązała się ze specjalizacją pilskiego Instytutu, który prowadzi studia i badań z zakresu gospodarki wodnej i ochrony środowiska.

Rejs badawczy odbył się na polskim jachcie S/Y Hi Ocean One. 7-osobowy zespół prowadził badania wzdłuż zachodniego wybrzeża Spitsbergenu. Kierownikiem wyprawy był dr Paweł M. Owsianny – zastępca dyrektora NI UAM w Pile, a w skład ekipy weszli także nurkowie oraz pracownik naukowy i student UAM. Badacze przebywali na Spitsbergenie od 11 do 21 lipca.

Naukowym celem wyprawy było poznanie różnorodności gatunkowej bruzdnic, występujących w toni wodnej, bytujących na dnie, na granicy woda-ląd oraz w słodkowodnych siedliskach lądowych Spitsbergenu.

Zespół posiada doświadczenie badawcze w ekstremalnych warunkach zimnowodnych w Tatrach, nurkując od 2013 roku w wysokogórskich jeziorach. Wyprawy pilskiego Instytutu UAM w Tatry pozwoliły odkryć nowe dla nauki gatunki i odmiany bruzdnic. Badacze wierzyli, że także podczas wyprawy na Spitsbergen dopisze im naukowe szczęście i osiągną podobne efekty. I chyba nie zawiedli się…

„Spitsbergen opróbowany, bruzdnice już są nasze! Między innymi: Magdalenefjorfden, Ny-Alesund, Kongsfjorden, Krosfjorden, Lilliehöökfjorden, Piramiden, Billefjorden… Nasz jacht Hi Ocean One spisał się na medal. Fiordy, osady denne z nurkowaniem, strumienie, młaki, jeziorka słodkowodne, plaże i osuchy… Siedliska naturalne i mocno przekształcone po kopalniach węgla. Oczywiście byliśmy także z wizytą w Stacji Polarnej UAM Petunia (najbardziej wysuniętą na północ stacji badawczej archipelagu Svalbard)” – napisali na Facebooku.

Pierwsze obserwacje pobranego materiału badawczego przeprowadzone zostały pod mikroskopami w czasie rejsu, a całościowe analizy zostaną wykonane w pilskich laboratoriach UAM.

Na Spitsbergenie panował dzień polarny, więc w trakcie rejsu naukowcy mogli spotkać także arktyczne zwierzęta: niedźwiedzie polarne, morsy i wieloryby.