Wybierasz się na wakacje samochodem? Najpierw przyjedź do serwisu!

Około 60 procent Polaków wybiera się na wakacje samochodem. Pamiętajmy, że do wyjazdu musi być przygotowany zarówno kierowca, jak i samochód. Wspólnie z Autoryzowanym Dealerem i Serwisem Opel MAGO Piła podpowiadamy jak zadbać o bezpieczeństwo i komfort jazdy w drodze na wakacje!

W podróż na zasłużone wakacje wybieramy się tylko sprawnym samochodem. Brzmi to wprawdzie jak „oczywista oczywistość”, ale warto upewnić się, że nasze auto jest w 100 procentach sprawne zanim odmówi nam posłuszeństwa na środku autostrady. Dlatego już dziś warto podjechać do serwisu czy odwiedzić warsztat, by nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Podczas przeglądu mogą bowiem wyjść na jaw usterki, które trzeba będzie usunąć jeszcze przed wyjazdem jak konieczność wymiany tarcz lub klocków hamulcowych czy  naprawę klimatyzacji. Już mniej czasochłonne, ale nie mniej ważne może być uzupełnienie płynów eksploatacyjnych.  

Warto także sprawdzić prawidłowe ciśnienie w ogumieniu i dostosować je do obciążenia samochodu oraz skontrolować stan zużycia bieżnika. Eksperci zalecają wymianę opon co kilka lat nawet jeśli nie noszą one widocznych śladów zużycia. Ważne jest również sprawdzenie działania wszystkich świateł oraz kierunkowskazów w samochodzie. Warto mieć ze sobą także zapasowy komplet żarówek i bezpieczników. W niektórych krajach jest to nawet wymóg.

Pamiętaj, by przed wyjazdem wyposażyć samochód w komplet podręcznych narzędzi. Obok trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy, która posiada datę ważności, warto zabrać ze sobą także komplet kamizelek odblaskowych, które są wymagane w niektórych krajach Europy.

Warto zabrać ze sobą także dobrze wyposażoną apteczkę samochodową, w której powinny się znaleźć: rękawiczki ochronne, bandaże, kompresy, opaski opatrunkowe, plastry, płyn do odkażania, folia termoizolacyjna, maseczka do sztucznego oddychania, nożyczki ratownicze.

Trzeba pamiętać też o wodzie, która nie tylko ugasi pragnienie, ale w sytuacji awarii układu chłodzenia można ją dolać do chłodnicy.

Przed wyjazdem dobrze zaplanuj trasę używając do tego nawigacji lub mapy. Przed wyruszeniem w drogę przede wszystkim wypocznij. Musisz być wypoczęty żeby zapewnić na drodze bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim. W trakcie jazdy pozwól sobie na kilkunastominutowe przerwy co dwie, trzy  godziny, nawet jeśli nie odczuwasz zmęczenia. Niezależnie od tego, gdzie zaparkujesz, nie pozostawiaj w samochodzie dzieci ani zwierząt.

Pamiętaj, by wszyscy podróżujący mieli w czasie jazdy zapięte pasy bezpieczeństwa. Dziecko nieprzekraczające 150 cm wzrostu powinno być przewożone w odpowiednim foteliku ochronnym. Jeśli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną pasażera, dziecko można przewozić w foteliku umieszczonym na przednim siedzeniu wyłącznie po dezaktywacji poduszki.

Jeżeli podróżujesz z dzieckiem rób częste postoje, a w słoneczne dni chroń przed promieniami słońca przy pomocy osłony przeciwsłonecznej. Temperatura w samochodzie ma wpływ na sprawność motoryczną kierowcy – optymalna temperatura w samochodzie to 20-22°C.

Pamiętaj, że skupienie uwagi kierowcy na drodze to jeden z najważniejszych elementów bezpiecznej jazdy: nic i nikt nie powinno rozpraszać kierującego pojazdem. Dlatego tak ważne jest, by dobrze zabezpieczyć bagaże oraz luźne przedmioty. Niezamocowany przedmiot podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h staje się od 30 do 50 razy cięższy.

Jeżeli przewozisz na bagażniku rowery lub inne bagaże sprawdź poprawność ich mocowania, a przy każdym postoju upewnij się czy nie jest poluzowane. Jeszcze przed wyjazdem sprawdź możliwości ładunkowe dachu auta oraz bagażnika: są określone w instrukcjach użytkowania i bardzo często ograniczają tę nośność do 50 kg (np. 3-4 rowery).

Pamiętaj, że podczas jazdy z bagażnikiem samochód przez znacznie podwyższony środek ciężkości zachowuje się inaczej. Uważaj na przeciążenia przy ruszaniu, hamowaniu i zakrętach. Sprawdź dopuszczalną prędkość jazdy z boxem dachowym czy bagażnikiem rowerowym nie tylko tą wynikającą z instrukcji, ale także z przepisów. W Niemczech na przykład nie można jechać szybciej niż 130 km/h.

Letnie promocje serwisowe Opla

BILANS BEZPIECZNA PODRÓŻ NA URLOP

Weryfikacja zużycia układu hamulcowego:

 • Klocków hamulcowych przednich
 • Tarcz hamulcowych przednich
 • Klocków hamulcowych tylnych
 • Tarcz hamulcowych tylnych
 • Hamulca pomocniczego oraz kontrola działania

Sprawdzenie staniu:

 • Układu zawieszenia
 • Układu oświetlenia
 • Zużycia ogumienia
 • Zużycia piór wycieraczek
 • Poziomu oleju silnikowego
 • Poziomu i jakości płynów eksploatacyjnych
 • Naładowania akumulatora za pomocą testera
 • Terminu ważności gaśnicy
 • Trójkąta ostrzegawczego

DEZYNFEKCJA UKŁADU KLIMATYZACJI

Usługa obejmuje: Oczyszczenie przewodów wentylacyjnych i układu klimatyzacji i ogrzewania z grzybów, drobnoustrojów i mikroorganizmów za pomocą oryginalnych preparatów zalecanych przez markę Opel

Korzyści:

 • Oczyszcza układ klimatyzacji z potencjalnych alergenów, przez co szczególnie korzystnie wpływa na oddychanie u alergików, dzieci i osób starszych
 • Skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy
 • Odświeża, dezynfekuje i oczyszcza z tłustych osadów kanały wentylacyjne na długi czas
 • Utrzymuje optymalne parametry działania klimatyzacji i długą żywotność parownika
 • Pozostawia świeży i przyjemny zapach we wnętrzu samochodu