Wycieczka po Stobieńskich Lasach. Zapraszają leśnicy i naukowcy

Macie już plany na weekend? W sobotę, 5 lutego, leśnicy i naukowcy zapraszają na pieszą wycieczkę po Stobieńskich Lasach. W ten sposób Nadnotecki Instytut UAM w Pile, Nadleśnictwo Zdrojowa Góra i Polskie Towarzystwo Leśne chcą włączyć pilan w obchody Światowego Dnia Mokradeł, który przypadał w środę, 2 lutego.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów były “Mokradła dla ludzi i przyrody”. Mokradła, to tereny bagien, błot i torfowisk, ale też zbiorniki wodne zarówno naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących lub płynących. Są nieocenione w walce ze zmianami klimatu: pochłaniają dwutlenek węgla, ograniczają powodzie, łagodzą skutki suszy, ograniczają wezbrania sztormowe i chronią wybrzeża. Naukowcy szacują jednak, że od lat 70. XX wieku utracono 35 proc. mokradeł na świecie. Działania na rzecz ochrony i odtworzenia tych ekosystemów pozwalają przygotować się na skutki zmian klimatu, radzić sobie z nimi oraz je niwelować. 

– W pilskich lasach dość licznie występują tereny wodno-błotne. Tym razem wybierzemy się w lasy na skraju Doliny Noteci koło Stobna, by przejść się wzdłuż cieku wypływającego w pobliżu Jeziora Stobieńskiego i dopływającego do Noteci. Po drodze przejdziemy przez urokliwe i pełne życia mokradła – zachęcają organizatorzy.  

A po drodze będzie można dowiedzieć się wszystkiego o mokradłach. Wycieczka zakończy się ogniskiem z kiełbaskami.  

Zbiórka o godz. 9.30. na parkingu przy jez. Stobieńskim. Długość ok. 6 km. Warto zabrać ze sobą ubiór dostosowany do warunków pogodowych, buty terenowe, prowiant, termos i kiełbaski na ognisko. Wstęp wolny. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu pod opieką osoby dorosłej lub po okazaniu zgody rodzica lub prawnego opiekuna. 

Fot. Mat. prasowe