Wydarzenie: jubileuszowy festiwal w nowej odsłonie!

Przed nami, jak zwykle w sierpniu, tydzień z muzyką klasyczną i jazzem w genialnym wykonaniu najwybitniejszych wirtuozów świata. Wydarzenie, pod nazwą Music Festival & Master Class, które w tym roku obchodzi 10 – lecie swego istnienia, zobaczymy jednak w nowej odsłonie. Organizatorzy – Stowarzyszenie Magnus Ventus postanowili bowiem dokonać zmian wizerunkowych. Odtąd dobrze znany i ceniony Music Festival & Master Class funkcjonować będzie jako Piła Festival & Academy.

Nasze wydarzenie wpisało się już na dobre w kalendarz największych imprez kulturalnych w Polsce i w Europie. Pragnęliśmy jednak dodać mu jeszcze większego prestiżu, wpisując imię naszego miasta – Piły do nazwy wydarzenia oraz otworzyć przed sobą więcej możliwości organizacyjnych. Dzięki temu miasto i region Wielkopolska będą jeszcze bardziej rozsławiane na świecie – mówi Andrzej Czaja, dyrektor Piła Festival & Academy.

Jak zapewniają organizatorzy, nieustannie pracują nad tym, aby – jak dotąd – do Piły przyjeżdżali najlepsi instrumentaliści ze świata, zarówno studenci, jak i profesorowie.

Docelowo chcemy jednak również zapraszać artystów różnych specjalności, nie tylko muzyków, stąd paradoksalnie ograniczamy nazwę do „Piła Festival”, która otwiera jednak przed nami wiele możliwości organizacyjnych – tłumaczy dyrektor Andrzej Czaja. – „Academia” zaś ma być kojarzona ze studentami i służyć wszystkim tym artystom, różnych specjalności, którzy zechcą kształcić się na najwyższym poziomie latem w Pile.

To wyjątkowe wydarzenie muzyczne rozwija się z roku na rok bardzo dynamicznie. Jego dyrektorem artystycznym jest od samego początku Bartłomiej Nizioł – wybitny polski skrzypek, solista, profesor Hochschule der Künste w Bernie i koncertmistrz Orkiestry Opery w Zürichu. W tym roku do udziału w Academy prof. Bartłomiej Nizioł wybrał 40 studentów skrzypiec i wiolonczeli z całego świata.

Mistrzowskich konsultacji udzielać będą profesorowie: na skrzypcach Bartłomiej Nizioł – profesor Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii oraz Xiaomin Wang – koncertmistrz w Zürich Opera Orchestra, a w klasie wiolonczeli Denis Severin – profesor Wyższej Szkoły Muzycznej w Genewie i Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii oraz Marcin Zdunik – profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studentom podczas konsultacji i koncertów towarzyszyć będą tradycyjnie jedni z najlepszych polskich pianistów kameralistów Grzegorz Skrobiński i Piotr Kopczyński (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie) oraz Michał Francuz (Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu).

Konsultacje z improwizacji jazzowej poprowadzą: zjawiskowy skrzypek jazzowy Mateusz Smoczyński i uznany za najlepszego wiolonczelistę jazzowego na świecie Stephan Braun z Austrii.

***
Równie fantastycznie, jak co roku, zapowiada się część koncertowa festiwalu. Wydarzenie zainaugurowane zostanie koncertem Smoczyński i Braun Jazz Duo. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również recital fortepianowy młodego włoskiego pianisty Francesco Grano. Koncert organizowany jest we współpracy z Accademia Pianistica Internazionale „Incontri col Maestro“ miasto Imola / Włochy.

Polecamy równie entuzjastycznie koncert Młodzi Wirtuozi. Wielkim wydarzeniem festiwalu będzie również koncert zespołu Uncover Soloists. Grupa skupia najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia w Polsce, a jej dyrektorem i koncertmistrzem jest pilanin, skrzypek Sebastian Czaja. Jednak tylko na festiwalu w Pile zespół poprowadzi prof. Bartek Nizioł, a solistami będą laureaci Grand Prix poprzednich edycji Master Class – Sebastian Czaja i Sławomira Wilga. Koncert nosi przewrotny tytuł 8 Pór Roku. Usłyszymy podczas niego kompozycje Maxa Richtera i Astora Piazzolli.

Ponadto tradycyjnie w pilskim kościele pw. Świętej Rodziny zagrają profesorów Piła Festival & Academy, a każdego dnia zaczynając od 16 sierpnia, koncertować będą w Sali Miejskiej studenci Academy.
Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa,, której bohaterami będą fotograf Wojciech Beszterda i skrzypek Sebastian Czaja.

Piła Festival & Academy zamknie Uroczysta Gala Wręczenia Grand Prix i Osobowości Muzycznych Academy, podczas której wystąpią laureaci tegorocznej edycji. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski, a sponsorem głównym jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Ambasadorem wydarzenia jest Elżbieta Smorawińska. Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Gminy Piła.

Głos Pilski jest patronem medialnym Festivalu. Szczegółowy program dostępny jest na stronie:
www. pilafestival.com

 

Andrzej Czaja, Dyrektor Piła Festival & Academy
Nasze wydarzenie wpisało się już na dobre w kalendarz największych imprez kulturalnych w Polsce i w Europie. Pragnęliśmy jednak dodać mu jeszcze większego prestiżu, wpisując imię naszego miasta – Piły do nazwy wydarzenia oraz otworzyć przed sobą więcej możliwości organizacyjnych. Dzięki temu miasto i region Wielkopolska będą jeszcze bardziej rozsławiane na świecie.
Zależy nam, aby – jak dotąd – do Piły przyjeżdżali najlepsi instrumentaliści ze świata, zarówno studenci, jak i profesorowie. Docelowo chcemy jednak również zapraszać artystów różnych specjalności, nie tylko muzyków, stąd paradoksalnie ograniczamy nazwę do „Piła Festival”, która otwiera jednak przed nami wiele możliwości organizacyjnych. „Academia” zaś ma być kojarzona ze studentami i służyć wszystkim tym artystom, różnych specjalności, którzy zechcą kształcić się na najwyższym poziomie latem w Pile.

 //Gabriela Ciżmowska//