Wysyp fake newsów w sprawie Ukrainy

W obecnych czasach informacja jest potężną bronią, która często wykorzystywana jest zarówno w dobrej, jak i złej wierze. Dlatego musimy wyjątkowo ostrożnie podchodzić do wszystkich wieści, pojawiających się w sieci, a zwłaszcza do tych, dotyczących wiadomości o wydarzeniach, związanych z wojną w Ukrainie.

– Pojawiające się na portalach internetowych i przekazie ustnym plotki o rzekomych gwałtach na kobietach i plądrowaniu mieszkań przez uchodźców są kompletną bzdurą! Powielanie takich informacji jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale wręcz może prowadzić do paniki i do nieprzewidzianych i niebezpiecznych zdarzeń! – ostrzega policja. – Apelujemy o rozsądek. Warto sobie uświadomić, że świadoma dezinformacja stanowi broń we współczesnym świecie! Przekazując takie niesprawdzone informacje możecie stać się narzędziem w rękach ludzi, którzy świadomie tworzą fake newsy i za ich pomocą biorą udział w wojnie!

Ostatniej doby w mediach społecznościowych pojawiły się niepokojące informacje dotyczące sytuacji związanej z zagrożeniem bezpieczeństwem mieszkańców terenów przygranicznych w szczególności powiatu tomaszowskiego i hrubieszowskiego. Z całą stanowczością dementujemy te pseudoinformacje. W ostatnim czasie nie odnotowaliśmy przestępstw kryminalnych typu napaści, gwałty czy plądrowanie mieszkań.

Uchodźcy z Ukrainy to w przeważającej części kobiety z dziećmi. Wśród nich niekiedy mogą pojawiać się mężczyźni, ale głównie są to obcokrajowcy, którzy są studentami na w ukraińskich uniwersytetach. Oni również uciekają przed wojną i poprzez nasz kraj próbują wrócić do swoich domów.

Nie można jednak przejść wobec takich informacji obojętnie, ponieważ takie przekazy mogą powodować realne zagrożenie. – Mieliśmy już sytuacje, których wynikiem była dezinformacja i panika. To chociażby czasowy brak paliwa na niektórych stacjach. Skutki przekazywania takich niesprawdzonych informacji mogą mieć jednak dużo bardziej niebezpieczny finał – przypomina policja. – Pamiętajmy, że przekazując niesprawdzone informacje możemy stać się narzędziem w rękach ludzi, którzy świadomie tworzą fake newsy i za ich pomocą biorą udział w wojnie.

źródło: materiały policji