Zainspirował autora „Pana Samochodzika”. Trzcianeckie muzeum szuka informacji o Czesławie Białasie
Trzcianeckie muzeum zwraca się z prośbą o pomoc w znalezieniu informacji i materiałów, dotyczących Czesława Białasa, który w 1968 roku założył w Radolinku Młodzieżową Zagrodę Krajoznawczą.
Czesław Białas urodził się 16 czerwca 1909 w Poznaniu, zmarł w 1989 roku. To polski działacz turystyczny, członek PTK i PTTK, społecznik, popularyzator krajoznawstwa, opiekun zabytków. Działalność popularyzatorską rozpoczął przed II wojną światową. W latach 1958–1968, dla uczczenia tysiąclecia polskiej państwowości, odbył po Polsce wyprawę zaprzęgiem złożonym z własnoręcznie wykonanego dwukołowego powozu oraz niewielkiego konika. W odwiedzanych miejscowościach wygłosił około 3.000 bezpłatnych prelekcji na tematy krajoznawcze. Wysłuchało ich łącznie około 238 000 osób.
Interesował się sprawą ochrony zabytków, dla których podczas podróży pozyskał kilka tysięcy społecznych opiekunów. Łącznie w ciągu dziesięciu lat przebył drogę około 50.000 kilometrów.
W 1968 roku osiadł w Radolinku, gdzie założył i prowadził Młodzieżową Zagrodę Krajoznawczą. Organizował dla młodzieży rajdy piesze, rowerowe i zmotoryzowane. Zmarł 14 stycznia 1989 w Radolinku. Część pamiątek po Czesławie Białasie, w tym powóz, którym odbył swą wyprawę oraz fragmenty kroniki podróży, zachowała się w prywatnym muzeum-skansenie w Byszewicach.
Białas dał się poznać jako osoba serdeczna i otwarta, mająca dar opowiadania i dar nawiązywania znajomości. Swoim szacunkiem darzyła jego samego oraz jego działalność między innymi Kira Gałczyńska. Jedno niezwykłe życie było inspiracją do stworzenia postaci Wiesława Kamasa („Wielkiego Bobra”) w powieściach Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i Winnetou” i „Pan Samochodzik i Niewidzialni”.
Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance prosi osoby, które są w posiadaniu informacji, materiałów lub pamiątek związanych z postacią Czesława Białasa o kontakt: telefoniczny: 67 216 24 46, mailowy: mzntrzcianka@wp.pl lub osobisty w siedzibie muzeum przy ulicy S. Żeromskiego 7 w Trzciance.